Korzystanie ze strony oznacza zgodę na
wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w regulaminie oraz polityce prywatności.
a
a
a

Baza wiedzy - nasze artykuły medyczne

Trycholog – kiedy może nam pomóc?

Dermatologia
Lekarze w Regionie

Coraz więcej osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, boryka się z problem wypadających włosów. Nie zawsze jesteśmy skazani na pogodzenie się z tym faktem czy drogie zabiegi przeszczepu włosów. Niejednokrotnie problem można rozwiązać zdecydowanie prostszymi i mniej inwazyjnymi metodami.

Menopauza

Endokrynologia
Lekarze w Regionie

Temat trudny dla wielu kobiet – okres menopauzy wiąże się z wieloma zmianami na które nie każda kobieta jest gotowa. Dolegliwości związane są głównie z zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w tym czasie w organizmie.

Alergie

Alergologia
Lekarze w Regionie

Alergia w skrócie jest patologiczną odpowiedzią  układu odpornościowego organizmu. Alergeny, czyli substancje, które powodują alergię, znajdują się właściwie wszędzie. Coraz większa rzesza osób cierpi z powodu alergii i ograniczeń jakimi skutkuje alergia w codziennym życiu. Leczenie w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia i ilości alergenów na jakie pacjent jest uczulony.

Kiedy plecy bolą...

Sport i zdrowie
Lekarze w Regionie

Bóle głowy, nerwowość, niespokojny sen, ciągłe zmęczenie... Często nie łączymy bezpośrednio tych dolegliwości z problemami z kręgosłupem, jednak wszelkie problemy związane z nim związane mają bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie i funkcjonowanie.

Podologia

Chirurgia
Lekarze w Regionie

Wiosna coraz bliżej, z każdym tygodniem zbliża się moment kiedy ciężkie, ciepłe zimowe buty zastąpi wiosenne, lekkie obuwie. Dla wielu osób moment ten nie jest najprzyjemniejszy – obnaża wszelkie niedoskonałości jakich nabawiły się stopy przez jesienno-zimowe miesiące.  Z większością dolegliwości możemy sobie łatwo poradzić w domu stosując odpowiednio dobraną pielęgnację lub w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Borelioza

Choroby zakaźne
Lekarze w Regionie

Już za niedługo rozpocznie się kolejny sezon zachorowań na boreliozę. Borelioza, jest stosunkowo nową chorobą – rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Jest to wieloukładowa choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych.

Ból neuropatyczny – cierpienie wielu pacjentów

Neurologia
Lekarze w Regionie

Ból neuropatyczny jest szczególnym rodzajem bólu przewlekłego (trwającego dłużej niż trzy miesiące ), powstaje poprzez uszkodzenie lub zaburzenie czynności ośrodkowego bądź obwodowego układu nerwowego (mózgu, rdzenia kręgowego bądź pojedynczych nerwów składających się na obwodowy układ nerwowy). Przyczyną mogą być uraz, infekcja oraz zaburzenia metaboliczne. Częstość występowania bólu neuropatycznego jest oceniana na 0,5–0,8% populacji.

Rola zaufania w procesie leczenia

Ciekawostki
Lekarze w Regionie

„New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował pracę Public Trust in Physicians, a w niej wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową. Jedne z najniższych wyników tego współczynnika zanotowano dla Polski.

Zaburzenia odżywiania wśród najmłodszych.

Pediatria
Lekarze w Regionie

Już około 15-30% rodziców zaniepokojonych jest odżywianiem swoich dzieci. Na szczęście w większości przypadków są to obawy nieuzasadnione. Dzieci tak jak dorośli mają swoje preferencje smakowe oraz etapy kiedy potrzebują więcej, lub mniej pożywienia.

Niezastąpiona witamina D – czym grozi jej niedobór?

Sport i zdrowie
Lekarze w Regionie

Witamina D odpowiada m.in. za mocne kości, zdrowe zęby, wspomaga układ krążenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, oraz wpiera procesy metaboliczne. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że zarówno jej niedobór i jak nadmiar mogą mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Najczęściej jednak do zbyt dużej podaży tej witaminy w organizmie prowadzi nieumiejętna suplementacja.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności

Opinie wyrażone w serwisie lekarze w regionie są właśnością ich autorów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz naszego regulaminu oraz polityki prywatności.